Det bliver billigere at køre med Flextur på Nordfyn

Fra 4. januar 2021 sænker Nordfyns Kommune prisen på Flextur. Dermed bliver det nu billigere at komme rundt i kommunen på steder og tidspunkter, hvor busserne ikke kører.

Når de nye takster træder i kraft, falder prisen for Flextur på Nordfyn fra 8 kr. til 5 kroner pr. kilometer. Den lavere pris gælder alle ugens dage.


Minimumsprisen for en tur falder også. Den vil fremover være på 30 kroner, hvis man bestiller sin tur via Rejseplanen eller 40 kroner, hvis man bestiller i telefonen, via Flextrafik-appen eller på Fynbus.flextrafik.dk.


For eksempel betyder det, at prisen på en tur på 8 kilometer fra 4. januar vil falde fra 64 kroner til 40 kroner. En kort tur på 5 kilometer bestilt via Rejseplanen vil falde fra 40 til 30 kroner, da korte ture altid vil blive rundet op til minimumsprisen.

 

Udvalgsformand Anders Tingholm glæder sig over, at det har været muligt at nedsætte taksten. Han siger:
    - Især i 2018 og 2019 havde vi meget høje udgifter til Teletaxi. Vi valgte derfor en høj takst, da Flextur i starten af 2020 blev indført på Fyn . Men antallet af ture har i 2020 været så lavt, at vi nu kan sænke prisen for Flextur og stadig holde vores budget for 2021. Vi håber, at den reducererede pris for Flextur i kombination med Plustur, og busserne samlet set, vil være godt for mobiliteten i Nordfyns Kommune. 

 

Ved at sænke prisen efterkommer Nordfyns Kommune et stort ønske fra Landdistriktsrådet, Seniorrådet og Handicaprådet, som kommunen har været i tæt dialog med i hele processen.

Kontaktinformation

Formand for Teknik og miljøudvalget Anders Tingholm, tlf. 2115 30 82

Kørselskoordinator Keld Bresson, tlf. 24 60 25 59